Zdravotní stav uzbeckého prezidenta Islama Karimova se velmi zhoršil a lékaři jej hodnotí jako kritický. Uvedla to dnes vláda nejlidnatější postsovětské země ve Střední Asii, která se po čtvrtstoletí vlády autokratického prezidenta chystá na první předání moci od získání nezávislosti. Podle tří diplomatických zdrojů agentury Reuters ale Karimov už zemřel a regionální agentura Fergana od čtvrtka tvrdí, že ještě dnes bude oznámeno Karimovovo úmrtí a v sobotu pak bude vůdce pohřben.

Osmasedmdesátiletý Karimov leží na jednotce intenzivní péče poté, co v sobotu utrpěl krvácení do mozku. Podle dnešního vyjádření jeho kabinetu se situace za posledních 24 hodin výrazně zhoršila. „Lékaři hodnotí jeho stav jako kritický,“ uvedla uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje slovo. Stejné vyjádření cituje i ruská agentura RIA.

Kolem jeho osoby se celý týden rojí nepotvrzené informace. Místní agentura Fergana již v pondělí uvedla, že zemřel, což úřady ani Karimovova dcera nepotvrdily. Nicméně agentura Reuters dnes s odvoláním na tři diplomatické zdroje napsala, že prezident zemřel.

Fergana už v pondělí oznámila, že uzbecký prezident skonal. Ve čtvrtek pak upřesnila, že v pondělí nastala klinická smrt a prezident je od té doby napojený na přístroje. Týž den pozdě večer pak napsala, že v prezidentově rodném Samarkandu jsou už v plném běhu přípravy na pohřeb. Podle informací agentury z nejmenovaného zdroje bude skon Karimova oficiálně oznámen během dneška a v sobotu se uskuteční pohřeb.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989 – nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se pasoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakékoli opozice.

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner