Bezpečnost České republiky a Rakouska nezajistí obnovení systému kontroly státních hranic. Prohlásil to předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na dnešní konferenci k rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi a k příhraniční spolupráci. Konference ve Slavonicích na Jindřichohradecku se mimo jiné zabývala otázkou migrační krize. Štěch dodal, že česká i rakouská strana jsou v této otázce pro ochranu schengenské hranice, která je bariérou pro vstup do Evropské unie.

„Nejsme pro to, abychom obnovovali hranice mezi našimi zeměmi. Na svou kůži jsme poznali, jaký je současný stav velkou výhodou. Já i moji někteří kolegové jsme žili v době, kdy existovaly národní hranice s ostnatým drátem a kdy nám rodiče vysvětlovali, proč tady ta hranice je,“ uvedl Štěch. Dodal, že za jeden z největších úspěchů současné doby považuje fakt, že hranice mezi státy EU existují de facto jen na mapě.

Účastníci konference stojí také o to, aby se zlepšilo dopravní propojení mezi Českem a Rakouskem. Právě Slavonice, kde se akce konala, jsou jedním z tranzitních míst, kudy denně projede velké množství nákladních vozů. „Vezměme si ten prostý fakt, že žijeme v globalizovaném světě, že je nutno realizovat nákladní dopravu skrze hranice, a hledáme proto řešení takové, které nebude mít výrazný dopad na obyvatele obecně v pohraničí,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Česká i rakouská strana navíc věří, že brzy bude dokončena dálnice, která spojí České Budějovice s hraničním přechodem v Dolním Dvořišti. Komunikace by podle prognóz měla být hotova v roce 2021.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner