Praha 1. září (ČTK) – Náměstkem ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) pro sport a mládež se stal Karel Kovář. Dnes ho jmenoval státní tajemník Jindřich Fryč, informovalo ministerstvo na svém webu. Kovář nahradil bývalou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, která je obviněná v kauze údajného zmanipulování sportovních dotací. Celkem má nyní Štech sedm odborných a dva politické náměstky.

Výběrové řízení na post náměstka pro řízení sekce sportu a mládeže vyhlásilo ministerstvo v polovině července, tedy zhruba dva a půl měsíce po vypuknutí kauzy zneužívání dotací. Do výběrového řízení se přihlásili dva žadatelé. Jeden z nich byl hodnocen jako neúspěšný, naopak Kovář u komise uspěl.

Kovář vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a dlouhodobě působil v jejím vedení. Vedle více než 50 odborných článků je spoluautorem několika koncepčních dokumentů v oblasti sportu, uvedl Štechův úřad. V odboru sportu na ministerstvu školství pracuje od loňska.

V dotační kauze jsou vedle Kratochvílové obviněni ještě bývalý šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, někdejší ředitel odboru ministerstva školství Zdeněk Bříza, předseda České unie sportu Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč. Jako právnické osoby jsou obviněny také Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu.

Policie viní Peltu a Kratochvílovou z toho, že se v minulosti domlouvali na rozdělování investičních dotací. Oba skončili po zadržení na začátku května ve vazbě. Pelta z ní byl propuštěn 7. června, Kratochvílová až 28. července.

Kvůli kauze na jaře rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Pelta se během pobytu ve vazbě vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace. Valachová ještě jako ministryně rozhodla všechny programy pro sport zastavit a přezkoumat. Programy na podporu činnosti sportovních organizací a svazů byly zrušeny a vyhlášeny znovu, kvůli vyšetřování byla zpožděna výplata dotací sportovním organizacím. Některé z nich se tak ocitly ve finančních problémech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner