Americký prezident Donald Trump sice stále podporuje přesunutí velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, stěhování ale zatím odloží. S odvoláním na zdroje z Bílého domu a americké diplomacie o tom dnes informoval izraelský list The Times of Israel. Ve čtvrtek vyprší lhůta, dokdy musí prezident podepsat doložku k zákonu o ambasádě v Jeruzalémě.

Zákon o přesunu amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do „hlavního města“ Jeruzaléma schválil Kongres v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti – Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama – každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona.

Lhůta pro další prodloužení odkladu podepsaného ještě prezidentem Obamou vyprší ve čtvrtek. V úterý Trumpův mluvčí Sean Spicer uvedl, že se prezident ještě nerozhodl, zda doložku podepíše. „Až se prezident rozhodne, dáme vám vědět,“ řekl.

V předvolební kampani Trump sliboval, že ambasádu konečně přesune do Jeruzaléma. To vyvolalo značné pobouření hlavně mezi představiteli Palestiny a některých arabských zemí. Postavení Jeruzaléma je totiž jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Podle zdroje izraelského listu Trump sice stále podporuje myšlenku stěhování, nyní ale ještě odklad platnosti zákona podepíše. Otázkou ale podle The Times of Israel není, zda k přesunu za prezidenta Trumpa dojde, ale kdy. Přesun úřadu podporuje mimo jiné i nový americký velvyslanec v Izraeli David Friedman. Trump ale nyní nechce zničit vyhlídky na mírová jednání Izraelců s Palestinci, k němuž vyzval během své nedávné cesty po Blízkém východě, napsal The Times of Israel.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v roce 1967 během takzvané šestidenní války, celý Jeruzalém pak prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo. Palestinci východní část města považují za budoucí hlavní město svého státu. Naprostá většina zemí včetně České republiky má právě kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma ambasádu v Tel Avivu. Některé z nich mají ale v Jeruzalémě své konzuláty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner