Z politických institucí lidé v Česku nejvíc věří prezidentovi Miloši Zemanovi, důvěra mu z 55 procent loni v březnu vzrostla na 63 procent letos v únoru. Vládě, Sněmovně a Senátu důvěra naopak mírně klesla. Členům koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) v únoru věřily dvě pětiny lidí, Sněmovně 36 procent a Senátu 33 procent. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Středisko empirických výzkumů (STEM).

Důvěra vůči Zemanovi tak téměř vyrovnala dosavadní maximum 64 procent, které STEM zaznamenal v září 2014. Zemanova důvěryhodnost je ale podle autorů průzkumu nižší než u jeho předchůdce Václava Klause, pokud se nebere v úvahu propad na konci Klausova mandátu. Podle únorového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Zemanovi, od jehož prezidentské inaugurace právě uplynuly tři roky, důvěřovalo 59 procent lidí.

Vládě důvěra od loňského března klesla o tři procentní body, Sněmovně o šest a Senátu o pět procentních bodů. „Sněmovna i vláda se po předčasných volbách v říjnu 2013 těšily důvěře téměř poloviny veřejnosti. Relativně vysoká míra důvěryhodnosti však již na jaře loňského roku oslabila, podobně jako se tomu stalo i u předchozích sněmoven a vlád,“ uvedl STEM. Podle něj ale poslední pokles není nikterak dramatický.

Podle CVVM vládě v únoru věřilo 40 procent lidí, Senátu 30 procent a Poslanecké sněmovně 28 procent dotázaných.

STEM uvedl, že Zemanovi významně méně často důvěřují lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří mají naproti tomu častěji důvěru v Poslaneckou sněmovnu a Senát. Prezidentovi nejčastěji důvěřují sympatizanti KSČM a nadprůměrně i příznivci ČSSD a ANO. U nich se ale vývoj liší. „Zatímco mezi stoupenci ČSSD se míra důvěry snižuje, mezi sympatizanty ANO se od průzkumu v březnu 2015 významně zvýšila,“ uvedl STEM.

Členům vlády častěji věří stoupenci koaličních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL. STEM upozornil, že z této trojice mají nejmenší důvěru v Sobotkův kabinet sympatizanti ČSSD. „Je otázkou, zda jde mezi příznivci sociální demokracie o výraz pochyb ve vládu jako celek, nebo o nespokojenost s koaličními partnery ČSSD,“ uvedli autoři průzkumu. Nedůvěra vůči vládě převažuje mezi stoupenci opozičních ODS, TOP 09 a komunistů.

STEM se v průzkumu mezi 9. a 16. únorem dotazoval 1014 lidí starších 18 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner