Země Severoatlantické aliance se dohodly na podmínkách, za jakých bude dále probíhat námořní mise NATO proti pašování migrantů v Egejském moři. Šlo především o překonání sporných otázek kolem využívání výsostných vod a vzdušných prostorů Řecka a Turecka a vracení běženců. Informují o tom zahraniční agentury.

„Když budou zachráněni lidé, kteří připlouvají z Turecka, budou vráceni do Turecka,“ upřesnil v prohlášení šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po středečním jednání členských zemí v bruselském sídle NATO. Do Turecka budou vráceni i ti migranti, kteří budou zachráněni v řeckých výsostných vodách, zdůraznil.

Lodě NATO jsou pod německým velením a budou také přímo spolupracovat s plavidly agentury EU pro ochranu unijních hranic Frontex, která ale oproti aliančním silám nesmí monitorovat turecké pobřeží.

„Naše lodě poskytnou informace pobřežním hlídkám a dalším úřadům v Řecku a Turecku. To jim pomůže být efektivnější při potírání sítí nelegálního pašování lidí. Naši velitelé budou rozhodovat o místech působení ve spolupráci s Řeckem a Tureckem, v jejichž teritoriálních vodách budou moci operovat,“ uvedl Stoltenberg. Turci a Řekové budou přitom působit jen ve svých výsostných vodách a vzdušných prostorech.

Na základě mezinárodních dohod mají námořní síly NATO povinnost jako všichni ostatní pomáhat všem plavidlům v nesnázích. Mnohé členské státy aliance se obávaly, že toho pašeráci využijí a budou směřovat svá často vratká plavidla k válečným lodím, aby migranty zachránily a odvezly jako trosečníky do Řecka.

Ministři obrany NATO 11. února rozhodli, že válečné lodě aliance budou pomáhat Turecku a Řecku v boji proti sítím, které pašují přes Egejské moře běžence do Evropy. Do oblasti krátce po rozhodnutí vyplula flotila NATO s cílem hlídkovat a sbírat informace. Objevily se ale operační problémy, a to ohledně vstupu do výsostných vod a vzdušných prostorů Turecka a Řecka a osudu migrantů, které lodě na moři zachrání.

Řecko a Turecko se léta přou o rozsah svých výsostných vod a vzdušných prostorů. V roce 1996 se tito dva členové NATO kvůli tomu málem střetli i vojensky. Řecká agentura ANA nedávno uvedla, že turecké vojenské letouny narušily v polovině měsíce zhruba dvacetkrát řecký vzdušný prostor a že proti nim vzlétly řecké stíhačky, které turecké stroje zahnaly.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner