Severoatlantická aliance si nepřeje novou „studenou válku“ s Ruskem přes obavy některých členských států spojené s hromaděních ruských vojenských sil u hranic NATO. Prohlásil to dnes generální tajemník aliance Jens Stoltenberg na závěr čtyřdenního zasedání Parlamentního shromáždění NATO.

„Jsme znepokojeni… nedostatkem transparentnosti (Ruska), pokud jde o vojenská cvičení,“ řekl Stoltenberg. Narážel tím na velké rusko-běloruské manévry konané minulý měsíc v Bělorusku u východních hranic aliance. Rusko oznámilo početní účast vojáků a zbraní pod hranicí, kdy je nutné pozvat zahraniční pozorovatele. Státy NATO ale poskytnuté údaje zpochybnily.

Stoltenberg nicméně řekl, že aliance nechce Rusko nijak izolovat. „Rusko je náš soused… nechceme Rusko izolovat, nechceme novou studenou válku,“ zdůraznil generální tajemník.

Pokud jde o intenzivnější hlídkové lety Severoatlantické aliance nad Černým mořem, řekl, že je to reakce „na agresivní akce Ruska na východě Ukrajiny“.

Armádní letectva Rumunska a Bulharska provedla v uplynulých měsících nad Černým mořem cvičení, jejichž cílem bylo ujistit členy NATO znepokojené ruskou anexí ukrajinského Krymu v roce 2014 a vojenskou podporou proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Stoltenberg se v projevu rovněž vyslovil pro pokračování mise v Afghánistánu, kde má aliance nadále 13.000 vojáků. „Náklady spojené s odchodem by byly mnohem vyšší“ než lidské a finanční náklady této mise, prohlásil. Pokud by se NATO stáhlo, Afghánistán by se podle něj propadl do chaosu a stal by se rájem pro mezinárodní teroristy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner