Severoatlantická aliance dnes na závěr svého summitu ve Varšavě opět potvrdila svou politickou i praktickou podporu Ukrajině. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg po schůzce prezidentů a premiérů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem upozornil na častá porušení mírových dohod z Minsku na východě Ukrajiny a vyzval Rusko k ukončení politické, vojenské a finanční podpory východoukrajinských separatistů.

Ruské chování v ukrajinské krizi bylo důvodem změn, které varšavský summit aliance potvrdil už v pátek. NATO v reakci na dění na východě kontinentu výrazně posiluje své východní křídlo a politici hovoří o největší změně nastavení jeho obranných schopností od konce studené války.

Lídři spojeneckých zemí dnes ocenili ukrajinské reformy a Stoltenberg připomněl, že aliance Kyjevu pomáhá. Dnes byl na jednání Komise NATO-Ukrajina, poslední části varšavského summitu, schválena doplněná sada podpory východoevropské zemi.

V budoucnosti bude NATO s Kyjevem nově spolupracovat v oblastech jako je likvidace nástražných výbušných zařízení nebo hybridní konflikty. Už před dvěma lety ve Walesu spojenci rozhodli o vzniku čtyř svěřeneckých fondů, ze kterých je financována pomoc Ukrajině v oblastech jako jsou kybernetická obrana, logistika i léčení zraněných vojáků.

Ukrajinský prezident Porošenko své dnešní jednání se státníky zemí aliance označil za „velmi přímé, otevřené a konstruktivní rozhovory mezi skutečnými přáteli, partnery a – de facto – spojenci“. Stoltenberg pak ale v odpovědi na novinářskou otázku připomněl, že ukrajinské členství v NATO není na pořadu dne.

Podle Stoltenberga je příměří na východě Ukrajiny narušováno každodenně, často s pomocí techniky, kterou minské dohody zakazují, tedy těžkých zbraní. Důsledkem je podle něj rostoucí počet obětí. Cestou k politickému řešení jsou podle něj jen dohody z Minsku, které musí plně uskutečnit všechny strany.

„Neuznáme ruskou nelegální a nelegitimní anexi Krymu a odsuzujeme záměrnou ruskou destabilizaci východní Ukrajiny,“ připomněl dlouhodobou pozici zemí NATO generální tajemník organizace Stoltenberg.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner