Desítky cizinců, kteří žádají o povolení k pobytu v Japonsku, držely dvoutýdenní protestní hladovku. Jejich zastánce Micuru Mijasako agentuře AP řekl, že mnozí z nich byli v Japonsku nabráni do práce na sklonku 80. let za takzvané bublinové ekonomiky a nyní po nich japonské úřady chtějí, aby se vrátili do svých domovských zemí. Jsou zadržováni v detenčních centrech. Nikdo z nich nespáchal žádný zločin. Mnohým z nich se v Japonsku narodili potomci.

Protest zahájilo 9. května 22 osob v tokijském imigračním detenčním centru, kde se k nim později přidalo dalších 48 zadržených. Hladovku následně podpořilo dalších 30 osob v obdobné zařízení v Nagoji. V prvních dnech někteří ze zadržených ani nepili a tři z nich – původem z Číny, Nigérie a Bangladéše – skončili v bezvědomí a byli hospitalizováni. „Zadržení v tokijském imigračním centru s hladovkou skončili, protože jejich duševní, fyzické i zdravotní podmínky se zhoršily,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Mijasako.

„Cítili, že dosahují hranic svých fyzických sil… Chtěli také vidět, zda imigrační úřady svůj přístup změní poté, co jejich boj hojně pokrývala média,“ řekl dále Mijasako. Úřady však dále trvají na tom, že mají ze země odejít. Hladovka jejich status nijak neovlivnila a petici žádající lepších podmínky v centrech a možnost žít v Japonsku s vízem úřady dokonce oficiálně nepřijaly.

V detenčních centrech po celém Japonsku zemi je podle japonského ministerstva spravedlnosti zadrženo přes 1300 osob, nejčastěji pochází z Číny. Hladovky se účastnili lidé původem z Číny, Barmy, Filipín, Bangladéše, Pákistánu, Íránu, Ghany, Peru a dalších zemí, informoval Mijasako.

Ten na tiskové konferenci vysvětlil, že uprchlíci i imigranti spadají v Japonsku pod jediný zákon, což vede k paradoxní situaci: někdo může být žadatelem o azyl a zároveň být vyhoštěn, protože nelegálně překročil hranice či žil v Japonsku. Popsal také nejasnou situaci, jíž migranti čelí: po nařízení o vyhoštění nastupují do detenčních center, odkud mohou být předběžně propuštěni. Jejich následné žádosti o azyl poté dlouho leží na stole a dříve než jejich schválení může přijít další nařízení o vyhoštění. Někteří z nich tento cyklus absolvovali už třikrát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner