Stovky letních stáží na různých pozicích a v různých městech nyní nabízí zdarma projekt Cesta pro mladé, který má studentům pomoci získat vědomosti a dovednosti potřebné pro praxi. Do projektu se mohou přihlásit zájemci ze středních škol, vyšších odborných škol nebo vysokých škol do 26 let. Nabídka platí i pro doktorandy do 28 let a pro studenty jednoletého denního studia akreditovaných jazykových škol. Projekt organizuje Fond dalšího vzdělávání, jež je příspěvkovou organizací Ministerstva práce a sociálních věcí. Financován je z evropských a státních peněz.

Ředitel Fondu dalšího vzdělávání Miroslav Procházka je přesvědčen, že díky aktivitám v kurzu se podstatně zvýší šance budoucích absolventů na získání prvního zaměstnání. Již dříve uvedl, že až 90 procent firem dává přednost absolventovi, který už má za sebou určitou pracovní zkušenost.

Stáže trvají 80 až 240 hodin, tedy jeden až šest měsíců. Jejich součástí je kromě praktické části zdarma i kurz měkkých kompetencí, ve kterém by si studenti měli vylepšit určité schopnosti, jako je třeba komunikace v týmu, zvládání stresu či práce s informacemi. Na závěr kurzu se setkají s odborníkem na personalistiku, který je připraví na pracovní pohovor a pomůže jim se zpracováním životopisu.

Do projektu se zapojují firmy, ale i státní a neziskové organizace. Podle manažerky projektu Martiny Vlasákové jsou stáže přínosné jak pro studenty, tak i pro firmy, které tak mají šanci získat potenciálního zaměstnance. „Pro studenty jsou velkým přínosem nabyté zkušenosti a praxe v oboru, který studují. Navíc přibližně polovina firem nabídne studentům po skončení stáže další spolupráci,“ řekla Vlasáková.

Na stáži studenta po celou dobu provází mentor. Vždy před samotným začátkem stáže se koná pohovor, při kterém si obě strany vyzkouší, jestli jim spolupráce bude vyhovovat. Firmy dostávají na mentory peníze jako kompenzaci svých nákladů, protože tito zaměstnanci se během stáže nemohou naplno věnovat své obvyklé práci. Výše úhrady se liší podle typu pozice, kterou firma poskytuje.

Projekt je plánován do jara 2020 a měl by podpořit 4500 studentů. Podle PR specialistky Anety Uhrové se do něj za šest měsíců zaregistrovalo zhruba 2000 studentů. Firmy i studenti se mohou zapojit do projektu Cesta pro mladé bezplatně. Je financován z evropských dotací a státního rozpočtu, vyčleněno na něj je 267,3 milionu korun. Zájemci se mohou zaregistrovat na internetu, kde je zveřejněna kompletní nabídka stáží. Cesta pro mladé je i na facebooku, YouTube a instagramu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner