Bratislava 19. srpna (zpravodaj ČTK) – Stovky lidí se dnes sešly v centru Bratislavy na shromáždění na podporu práv osob jiné než heterosexuální orientace (LGBT). Akci podpořila slovenská ombudsmanka Mária Patakyová, kterou za to kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS). Zastánci tradiční rodiny na odpoledne svolali na jiné místo ve hlavním městě Slovenska vlastní průvod.

„Stále jsme se nepohnuli v otázce zrovnoprávnění LGBT osob. Věřím, že tato akce zvýší naší viditelnost,“ řekla z podia organizátorka festivalu Diana Pruchnerovičová.

Slovensko na rozdíl například od Česka nezavedlo institut registrovaných partnerství osob stejného pohlaví. LGBT komunita dlouhodobě upozorňuje na nedostatečnou právní úpravu párů, které na Slovensku nežijí v manželském svazku.

Slovenská ombudsmanka se v projevu zastala párů stejného pohlaví. „Ochrana základních práv a svobod párů naráží na různé překážky. Ignorování takovýchto párů je neakceptovatelné. Když dvě lidské bytosti žádají ochranu svého partnerského vztahu, s tím bychom na Slovensku neměli mít problém,“ řekla Patayková za potlesku davu.

Sedmý ročník festivalu Duhový Pride, do jehož programu organizátoři zařadili i průvod ulicemi Bratislavy, provázela přísná bezpečnostní opatření. Policie nasadila do akce řadu strážníků, zábrany i obrněný transportér. Zájemci o účast na shromáždění, jehož začátek poznačil déšť, se před vstupem na náměstí museli podrobit bezpečnostní prohlídce. V roce 2010 na demonstraci LGBT komunity a jejich sympatizantů v Bratislavě zaútočili extremisté. Během dnešního shromáždění podle médií auta s logem a vlajkami krajně pravicové parlamentní strany LSNS zase troubila v centru města.

Podobné akce, které se zaměřují na život LGBT komunity, bývají ve více městech Evropy. Minulý týden se průvod konal v Praze.

Veřejnou ochránkyni práv za podporu festivalu a za její účast na akci opakovaně kritizovala koaliční strana SNS, která před více než týdnem vyvolala vládní krizi vypovězením koaliční smlouvy. SNS se kvůli podpoře festivalu ze strany veřejné ochránkyně práv rovněž dostala do sporu s další koaliční stranou Most-Híd, která Patakyovou do funkce navrhla. Podle místopředsedy SNS Jaroslava Pašky tak dochází k novému, zásadnímu ideologickému konfliktu v koalici.

SNS se v prohlášení vyslovila pro to, aby se mateřství, rodičovství a rodinná politika staly prioritou vlády a že Slovensko místo podpory „někdy zvláštních projevů sexuálních menšin“ potřebuje novou koncepci rodinné a demografické politiky.

Slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská ze strany Most-Híd na sociální síti napsala, že projevy nenávisti i v souvislosti s pochodem Pride, nemohou mít v tolerantní společnosti místo, byť veřejnost může mít různé názory na téma LGBT.

Zastánci tradiční rodiny svolali do Bratislavy vlastní průvod pod heslem „Rodina je úžasná a výjimečná, protože děti jsou naše budoucnost, máma a táta navždy, není nič lepšího pro děti, hrdi na rodinu“ .

V roce 2014 slovenští poslanci doplnili do ústavy ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy. Před dvěma lety se zase na Slovensku konalo referendum za zákaz adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších otázkách týkající se ochrany tradiční rodiny. Lidové hlasování tehdy ztroskotalo na nízké účasti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner