Kritická situace na řecko-makedonské hranici, kde se kolem Idomeni tísní na 12.000 uprchlíků, donutila v pondělí stovky migrantů hledat alternativní cesty do Makedonie. Asi sedmi stovkám z nich se podařilo přes rozvodněnou řeku dostat na makedonské území, kde ale byla většina z nich zadržena policií. Spolu s nimi byli zadrženi i fotoreportéři a dobrovolníci, kteří uprchlíkům pomáhali.

Pokus dostat se do Makedonie a pak dál do západní Evropy přes říčku Suva, vzdálenou asi pět kilometrů od tábora Idomeni, stál život tři běžence. Ty, kteří se na makedonské území dostali, ale zřejmě čeká vrácení do Řecka. Řecké úřady už projevily připravenost je přijmout.

https://youtu.be/6pJPY2TXLFM

Nálada uprchlíků v táboře Idomeni se poněkud zlepšila. Dnes totiž poprvé po několika dnech nepršelo, takže lidé už nejsou ochotni dobrovolně odjíždět od hranic. Zatímco v neděli odvezly autobusy z tábora Idomeni stovku lidí do uprchlických center v zemi, dnes už nikdo na jih od hranic odejít nechtěl.

Kvůli nedávnému uzavření hranic na takzvané balkánské trase uvízlo již v Řecku přes 44.000 uprchlíků. Další přitom dále připlouvají z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři, odkud jich několik stovek denně pokračuje do Atén. Do aténského přístavu Pireus dnes dorazilo dvěma trajekty z ostrovů Lesbos a Chios na 600 běženců.

Tisíce lidí našly dočasné nouzové ubytování v budovách zrušeného aténského letiště Elliniko, další tisíce táboří přímo v areálu přístavu Pireus.

U ostrova Kos se ráno převrátil člun s 13 migranty, z nichž pět bylo zachráněno, zbytek se pohřešuje.

Téma migrace ovlivnilo i výsledky nedělních zemských voleb v Německu. Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové výrazně oslabila, přestože v Sasku-Anhaltsku vyhrála a v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci skončila druhá. Velké ztráty zaznamenala i vládní sociální demokracie (SPD). Naopak výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která kancléřčinu politiku v uprchlické krizi kritizuje.

Bavorský premiér Horst Seehofer, který patří mezi kritiky kancléřky, dnes řekl, že výsledky voleb jsou přímým důsledkem uprchlické politiky předsedkyně strany a vyzval Merkelovou ke změně postoje k běžencům. Vedení CDU však stojí za kancléřkou a ani podle politologů se nedá jednoznačně říct, že by voliči paušálně odmítli její politiku. Podpořili totiž kandidáty jiných stran, kteří se k Merkelové hlásili.

Česká pořádková policie zajistila minulý týden při čtyřiadvacetihodinové kontrole na železnici 11 lidí, kteří v ČR pobývali nelegálně. Šéf pořádkové policie Martin Hrinko dnes na tiskové konferenci řekl, že policisté od čtvrtečního do pátečního rána narazili na migranty ve vlacích i na nádražích. Byli mezi nimi Íránci, Pákistánci a občan Maroka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner