Stovky lidí dnes přišly do centra Bratislavy na shromáždění proti vznikající vládě čtyř stran pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica. Demonstrace se zúčastnili také umělci a zástupci opozičních stran.

„Prožíváme obrovské zklamání. Byla jedinečná možnost odstavit Roberta Fica od moci. Strany, které to mohly udělat, selhaly. Místo toho, aby sloužily naší zemi, se rozhodly sloužit oligarchům,“ řekl z pódia předseda nejsilnější pravicové strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, který se neúspěšně pokoušel složit širokou pravicovou koalici.

Sulík kritizoval šéfy dvou menších stran pravého středu, Sítě a Most-Híd, za to, že změnili svůj dřívější odmítavý postoj k vyjednáváním se Směrem-SD po nedávných parlamentních volbách a nakonec se obě strany spolu se sociální demokracií a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou dohodly na vzniku čtyřkoalice.

„Budeme dělat to, co je v našich silách, abychom tuto partičku poslali tam, kam patří – na smetiště dějin,“ řekl Sulík za potlesku lidí na shromáždění, které bylo první svého druhu proti koalici čtyř stran.

Zejména strana Síť neúspěšného prezidentského kandidáta Radoslava Procházky čelí vnitrostranickému rozkolu po rozhodnutí o spolupráci se Směrem-SD, který volby 5. března sice vyhrál, ale přišel o většinu křesel ve sněmovně. Tři z deseti zvolených poslanců Sítě ve čtvrtek oznámili, že vystoupili ze strany. Také jeden poslanec strany Most-Híd, která zastupuje početnou maďarskou menšinu, oznámil, že koalici se Směrem-SD nepodpoří. Navzdory tomu vznikající vláda bude mít potřebnou většinu ve sněmovně.

Nový koaliční kabinet, který vystřídá dosluhující jednobarevnou vládu Směru-SD, by měl nastoupit do úřadu po ustanovující schůzi parlamentu. První povolební zasedání sněmovny, na které poslanci složí slib a zvolí vedení parlamentu, se uskuteční v příštím týdnu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner