Stovky Syřanů dnes využily již týden trvající příměří a po několika letech obnovily protivládní protesty pod heslem Revoluce pokračuje! V oblastech držených povstalci v Halabu, Damašku, Dará i Homsu demonstranti požadovali odstoupení prezidenta Bašára Asada. Krize v Sýrii začala v březnu roku 2011 právě občanskými protesty proti Asadově vládě. Násilné potlačení prvních demonstrací pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Ta už si vyžádala více než 250.000 obětí.

„Dalo by se říci, že jsme se vrátili na začátek,“ uvedl jeden z aktivistů z města Talbísa v provincii Homs. I před pěti lety byly vždy páteční demonstrace těmi největšími a brzy se k nim přidaly i páteční protestní pochody. Kvůli tvrdým zásahům bezpečnostních složek se ale od roku 2013 staly jakékoli demonstrace téměř nemyslitelné, poznamenala agentura AFP. Například v Talbíse se poslední protest uskutečnil v červnu 2012. Od té doby se lidé kvůli raketovým útokům a leteckým úderům báli jakkoli ve větším množství shromažďovat.

„Lidé jsou tak šťastní, někteří plakali, byla tu cítit radost, ale zároveň také obavy,“ řekl talbíský aktivista. „Mnoho mladých mužů, kteří s námi kdysi protestovali, tady už dnes není, protože byli zabiti,“ dodal.

Stovky lidí vyšly do ulic i v opozičních čtvrtích na východě města Halab. „Díky tomuto příměří máme příležitost ukázat, proč jsme původně vyšli do ulic – bylo to kvůli odstoupení tohoto režimu,“ uvedl jeden z demonstrantů abú Nadím. Jak dodal, chce rovněž ukázat světu, že protestující v Halabu i jiných městech nejsou „ozbrojené gangy, ale lidé, kteří chtějí svobodu a pád režimu“.

Halab býval průmyslovým centrem Sýrie. Od roku 2012 je jeho východní část v rukou povstalců bojujících proti Asadově režimu, západní část mají pod kontrolou vládní jednotky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner