Bejrút 8. května (ČTK) – Stovky syrských povstaleckých bojovníků s rodinami dnes zahájily odsun z obležené čtvrti Barzá v Damašku. Jde o součást dohody o evakuaci uzavřené se syrskou vládou, informovala tisková agentura AFP. Podobná evakuace ozbrojenců z Damašku se koná poprvé od začátku syrského konfliktu v roce 2011.

„Ozbrojenci a jejich rodinní příslušníci nastoupili do 40 autobusů a zamířili na sever Sýrie. Tato operace potrvá pět dní,“ uvedla v krátké zprávě syrská televize.

Syrský prezident Bašár Asad podporuje podobné evakuace, v jejichž rámci mohou povstalci z obležených oblastí, kteří se vzdají vládě, odejít na území pod povstaleckou kontrolou. Tím se podle Asada sníží krveprolití.

OSN nicméně kritizuje jak obléhací taktiku syrské vlády, tak samotné evakuace, které se za vládou nastavených podmínek rovnají nucenému vyhnání z domovů.

Barzá leží v severovýchodní části Damašku a v posledních měsících byla dějištěm intenzivních bojů mezi povstalci a syrskou armádou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner