Stovky vojáků v dobových kostýmech, včetně dělostřelců a jezdců na koních, předvedou dnes a znovu v neděli v Praze rekonstrukci bitvy na Bílé hoře. Akce se koná podvanácté, účastníci na ni podle organizátorů přijedou z celé Evropy. V bitvě, která se odehrála 8. listopadu 1620, byla česká stavovská armáda poražena vojsky na straně císaře Ferdinanda II. Bitva ukončila české stavovské povstání.

Program na bělohorské pláni u obory Hvězda začíná po oba víkendové dny v poledne, samotná rekonstrukce bitvy je naplánována od 15:00. Bojovými operacemi bude provázet herec Václav Vydra. Součástí doprovodného programu bude dobové tržiště nebo vystoupení šermířů, pro děti i dospělé je připravena střelba na terč a naučná stezka. Akce podle organizátorů každoročně přiláká tisíce diváků.

Bitva na Bílé hoře bývá českou propagandou označována za počátek třísetletého období „temna“ – údajného habsburského útlaku českých zemí, násilné rekatolizace a germanizace země. Z vojenského hlediska šlo ale o bezvýznamný střet, české stavovské vojsko čítalo zhruba 20.000 mužů a vojáků na straně Ferdinanda II. bylo jen o něco víc. Bitva trvala pouhé dvě hodiny.

Špatně placení a nedisciplinovaní žoldnéři v českých službách nedokázali využít svoji strategicky výhodnou pozici a byli nepřáteli lehce rozprášeni. Český zimní král Fridrich Falcký, dosazený místní šlechtou na trůn místo Ferdinanda II., se na bojiště dostavil až ve chvíli, kdy jeho armáda začala ustupovat, a hned následujícího dne po porážce z Prahy uprchl. Město ovládla císařská vojska a povstalci byli krutě potrestáni. V červnu následujícího roku bylo 27 jejich vůdců popraveno na Staroměstském náměstí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner