Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovní hlavou anglikánů, vyzval k debatě o strachu z migrace. Britští voliči, kteří se jí obávají, by neměli být označováni za rasisty, řekl Welby v rozhovoru, který dnes otiskl parlamentní magazín The House.

Imigrace je pro britské voliče jedním z největších zdrojů obav před červnovým referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

Welby řekl, že je smířen s tím, že debata o uprchlících vyvolává hluboké spory, ale obavy voličů z dopadu na jednotlivé obce jsou podle něj oprávněné. „Existuje tendence říkat, že tihle lidé jsou rasisté, což je nepřijatelné, naprosto nepřijatelné,“ řekl arcibiskup o lidech, kteří se migrační krize obávají.

„Je tu opravdový strach: jaký to bude mít dopad na bydlení? Jaký to bude mít dopad na pracovní místa. Jaký to bude mít dopad na přístup ke zdravotnickým službám? Je opravdu důležité, abychom tuto obavu slyšeli a reagovali na ni,“ prohlásil Welby, který je duchovní hlavou zhruba 85 milionů anglikánů ve 165 zemích.

Welby se rovněž vyjádřil k samotnému rozhodování Britů o případném vystoupení Británie z EU v referendu 23. června. Zatímco Vatikán dal jasně najevo, že je proti takzvanému „brexitu“, Welby řekl, že na tuto otázku neexistuje žádný správný křesťanský názor.

„Nedomnívám se, že je tu jedno správné křesťanské stanovisko,“ řekl Welby. Dosavadní debatě o členství v EU však podle něj dominoval strach a nebyly zodpovězeny velké otázky ohledně budoucí role Británie ve světě.

„Doufám a modlím se za to, abychom měli opravdu vizionářkou debatu o tom, jak by měla naše země vypadat. Jak by měla vypadat z pohledu těch, kteří chtějí odejít (z EU)? Jak by Británie vypadala po vystoupení?“ tázal se duchovní. „Jaké by byly její hodnoty?“

Britský premiér David Cameron s EU vyjednal dohodu o omezení některých sociálních dávek přistěhovalcům z ostatních zemí EU, což podle něj je reakcí na znepokojení veřejnosti nad úrovní imigrace. Doufá, že díky dohodě občany snadněji přesvědčí o tom, že by v referendu měli hlasovat pro setrvání Británie v EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner