Stranu práv občanů (SPO), ve které je čestným předsedou prezident Miloš Zeman, nově povede předseda zlínské organizace Lubomír Nečas. Rozhodl o tom dnešní mimořádný stranický sjezd. Nečas mimo jiné působil jako Zemanův lékař. Strana si musí zvolit nové vedení, protože její dosavadní představitelé dali funkce k dispozici po podzimní porážce ve sněmovních volbách. Dosavadní předseda Jan Veleba post předsedy neobhajoval. Strana by si po dnešku mohla opět dát do názvu slovo Zemanovci.

Nečas je šéfem krajské stranické organizace, v jejím čele vystřídal prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. V dnešním finále volby porazil prvního místopředsedu strany Mariana Keremidského. Kromě předsedy musí strana zvolit prvního místopředsedu a tři řadové místopředsedy.

Na sjezdu dnes promluví i Zeman. Delegáti ho budou chtít podle Nečase požádat, aby si strana opět do svého názvu přidala slovo Zemanovci.

SPO vznikla z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009, ustavující sjezd se konal v březnu 2010, kdy byl předsedou zvolen Zeman a uskupení se pojmenovalo Strana práv občanů Zemanovci. Slovo Zemanovci strana vypustila z názvu v březnu 2013.

Kromě názvu by někteří členové rádi změnili i logo. Vadí jim, že se oboje příliš podobá hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Podle delegátů si řada lidí obě strany plete.

Strana je úzce se Zemanem spojena. Prezident se netají její podporou. Loni například ve sněmovních volbách společně s manželkou volili Františka Ringo Čecha, volebního lídra strany. V daném volebním okrsku ale strana dostala pouze dva hlasy. SPO také sbírala podpisy pod petici za opětovnou kandidaturu Zemana.

SPO ve volbách na podzim 2017 získala od voličů 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do Sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner