Praha 14. března (ČTK) – Ministerstvo obrany začne pracovat na návrhu zákona, který by umožnil střelcům ponechat si některé zbraně, jež zapovídá dnes schválená evropská směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Také další strany nové opatření Evropské unie kritizují, i když se podle nich podařilo vyřadit některá vadná ustanovení.

Stropnický ocenil to, že se povedlo ze směrnice odstranit některé „nesmysly“, zmínil například opatření ohledně zbraní na paintball. Přesto však podle něj na ministerstvu vznikne pracovní tým, který se bude zabývat tím, jak na směrnici reagovat. „Budeme vycházet z naší národní tradice střeleckých a podobných spolků, začneme pracovat na návrhu zákona, který pracovně nazýváme zákon o branných spolcích,“ řekl.

Předpis by měl podle Stropnického umožnit ponechat si některé zbraně, které spadají do kategorie „takzvaně zakázaných“. Inspirací mohou být podle něj Finsko či Litva. „Musíme přijít s opatřením, které nebude lidi omezovat,“ uvedl.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že si musí nejprve podrobně projít, v jaké verzi předpis prošel. Jako držitel zbrojního průkazu si ale myslí, že česká vnitrostátní legislativa je dostatečná. „Ale směrnice je někdy démonizovaná, jsou tam i věci, kterou nejsou zmiňovány,“ řekl. Jmenoval některé výjimky u sběratelů či sportovních střelců.

ODS podle její poslankyně Jany Černochové považuje směrnici za nepřijatelnou. „I přes určité zmírnění a odstranění absurdit, které v původním návrhu byly, se domníváme, že s terorismem a s kriminalitou nelze bojovat zpřísněním pravidel pro slušné,“ uvedla. Pravicová opoziční strana chce bránit implementaci směrnice i za cenu možných sankcí.

Podobně argumentuje i poslanec Úsvitu Martin Lank. „Bude to kontraproduktivní, když omezíte držení zbraní slušným lidem, tak z logiky věci vyplývá, že zůstanou těm neslušným, kteří na zákony kašlou,“ řekl. Návrh nebude mít dopad, jaký EU očekává, dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner