Praha 15. srpna (ČTK) – Politické strany a hnutí dnes mají poslední příležitost přihlásit se do říjnových sněmovních voleb. Lhůta uplyne v 16:00. Celkem by jich mohlo být 29, alespoň podle seznamu volebních účtů, který vede Úřad pro dohled nad hospodařením politických strana hnutí. Před čtyřmi lety v předčasných volbách do Sněmovny kandidovalo 24 uskupení, o tři roky dříve se do voleb přihlásilo 27 uskupení.

Volby se uskuteční 20. a 21. října. S ohledem na průzkumy se očekává, že v nich nejvíce hlasů získá hnutí ANO 2011 bývalého vicepremiéra Andreje Babiše. Poslanecká křesla by podle volebních modelů měla obhájit většina ostatních parlamentních stran, tedy ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Lidovci původně chtěli jít do voleb s hnutím Starostů, nejistý zisk potřebných deseti procent hlasů ale toto koaliční manželství ukončil.

Z ostatních uskupení mají podle průzkumů největší šanci na obsazení poslaneckých křesel hnutí SPD Tomia Okamury a Česká pirátská strana. Do Sněmovny by chtěli proniknout také Svobodní a Zelení, podobně jako řada tradičních účastníků voleb.

Strany mají možnost přihlásit se do voleb jen v některých krajích, snižují tak ale své šance na vstup do Sněmovny. Platí to například pro hnutí Česká národní fronta, které na svém webu představilo jen jedenáctičlennou severomoravskou kandidátku. Mezi další nováčky v boji o Sněmovnu patří Realisté, znovu založená Občanská demokratická aliance, Blok proti islámu nebo pražská Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner