Severoirští republikáni a unionisté se opět nedohodli na vytvoření společné vlády. Oznámila to dnes šéfka Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová. Jednání podle ní budou pokračovat přes léto. Koaliční vláda v Severním Irsku se rozpadla v lednu.

Ke vzniku funkčního kabinetu nepomohly ani předčasné volby v březnu. Dvě největší strany, DUP a separatistická Sinn Féin, nedokázaly překonat rozpory, týkající se například chystaného odchodu Británie z Evropské unie. Vzájemně se obviňují z ohrožování křehkého míru v Severním Irsku.

Centrální vláda dala už dříve najevo, že pokud se strany nedohodnou, regionální správa může být přenesena do Londýna. To je přitom v Severním Irsku, kde 30 let trvaly boje mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky, velice citlivé téma. Proti je Sinn Féin i DUP, která nyní podporuje menšinový kabinet britské konzervativní premiérky Theresy Mayové.

Systém společné vlády unionistů a republikánů byl zakotven před 20 lety v mírové dohodě, jež ukončila dlouholetý konflikt v zemi. Zahynulo při něm asi 3000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner