Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dal dnes za pravdu ruskému občanovi Romanu Zacharovovi, jenž si stěžoval na tajné odposlechy mobilních telefonů v Rusku. Soud ve verdiktu zveřejněném na internetu konstatoval, že systém tajného odposlouchávání uplatňovaný v Rusku porušuje právo na respektování soukromého života a korespondence.

Velká porota ESLP podle rozsudku dospěla k závěru, že ruské právní předpisy upravující odposlechy neobsahují odpovídající a účinné záruky proti svévoli a riziku zneužití, které jsou přítomné v každém systému tajného sledování.

Soud v této souvislosti rovněž poukázal na to, že tato rizika jsou „obzvláště vysoká v systémech, jaký je v Rusku, kde tajné služby a policie mají díky technickým prostředkům přímý přístup k mobilní telefonické komunikaci“.

Moskva přijímá verdikty Evropského soudu pro lidská práva odsuzující ruský stát s velkou nelibostí a považuje je za politicky podjaté. Dolní komora ruského parlamentu, Duma, dnes schválila zákon, který by taková rozhodnutí mezinárodních justičních orgánů měl umožnit nerespektovat. Konečné slovo v tom, zda se jimi řídit či nikoli, má mít ústavní soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner