Rusko porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích sedmkrát zadržela. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva. Současně nařídil Moskvě odškodnit opozičníka částkou 51.025 eur (asi 1,4 milionu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12.653 eur (asi 342.000 Kč). Rusko se může proti verdiktu může během tří měsíců odvolat. Ruské ministerstvo zahraničí se k rozsudku ještě nevyjádřilo.

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Toto zatýkání a věznění bylo podle verdiktu nepřiměřené i neopodstatněné vzhledem k pokojnému charakteru demonstrací, představovalo porušení Navalného práva na svobodu, na svobodu shromažďování a na spravedlivý proces; ruské soudy totiž odmítaly veškeré Navalného námitky a odsuzovaly jej výhradě na základě svědectví samých policistů, že se opozičník provinil neuposlechnutím jejich příkazů. Cílem podle soudu bylo odstrašit ostatní občany od účasti na protestech.

Navalnyj je v současnosti v Rusku opět souzen. Opakovaný proces v Kirově podle samého opozičníka opět směřuje k jeho odsouzení; soudce totiž opět odmítl povolat svědky obhajoby, ani ji nedovolil předložit důkazy vyvracející obvinění z údajných zpronevěr.

Alexej Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry již podruhé. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Podle ruských zákonů by i podmínečné odsouzení znamenalo vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Za jasného favorita je pokládán nynější prezident Vladimir Putin, i když dosud neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Sám Navalnyj ohlásil svou kandidaturu již koncem loňského roku.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo na úkor favorizovaného Putinova spolupracovníka Sergeje Sobjanina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner