Brno 10. září (ČTK) – Brněnským strážníků letos lidé odevzdali nalezené peníze celkem bezmála za půl milionu korun, šlo o 150 nálezů. Průměrně vrácená částka je zhruba 3500 Kč, řekl ČTK mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Peníze lidé zpravidla nacházejí ve ztracených peněženkách. U nálezů obvykle bývají osobní doklady, platební karty a nejrůznější věrnostní průkazky. V korunách lidé přinesli 425.000, k částce je ale třeba přičíst ještě například i stravenky, ty jdou do desítek tisíc korun, a také nálezy peněz v cizích měnách, nejčastěji v eurech. Za letošek to bylo zatím v přepočtu asi 20.000 korun.

„Hojně se setkáváme také s americkými dolary, ale nacházejí se i exotické měny, jako jsou islandské koruny nebo singapurské dolary. Obvykle jsou to spíše drobné obnosy,“ uvedl mluvčí. Mezi frekventovanějšími nálezy jsou i peníze ze sousedních nebo nedalekých států neplatících eurem, tedy hlavně polské zloté a maďarské forinty.

Peníze vracejí lidé napříč věkovými skupinami od malých dětí, přes lidi v produktivním věku až po důchodce. Na každé tři nálezy veřejnosti připadá jeden nález, který je zásluhou přímo některé z hlídek strážníků. Jeden zcela mimořádný případ se stal letos 3. ledna v Bohunicích, kde strážnice během obchůzky našla pod zaparkovaným autem pánskou tašku přes rameno. V ní bylo mimo jiné 1,75 milionu tureckých lir, tedy v přepočtu více než 11 milionů korun.

Lidé v průměru několikrát do měsíce vracejí i nalezené mobilní telefony a notebooky. „Nedocenitelnou hodnotu mají pro mnoho vlastníků data na flash discích a dalších nosičích dat, jako jsou externí hard disky. Letos hlídkám prošly rukama už i letenky, drahé fotoaparáty a šperky,“ uvedl mluvčí.

Mimo tyto nálezy lidé vrátili také 80 peněženek bez hotovosti. Ty ovšem často obsahují důležité doklady nebo osobní písemnosti či předplacené jízdní doklady.

„Podle našich zkušeností je šance na nalezení majitele obecně velmi vysoká. Využíváme k tomu všechny prostředky. Telefonáty na čísla příbuzných a blízkých, osobní kontakt v místě bydliště vyslanými hlídkami, ale v posledních letech stále častěji i sociální sítě. Při předání se samozřejmě velmi detailně ověřuje, zda je dotyčný opravdu vlastníkem věcí. Strážníci se kromě ověření totožnosti ptají i na údaje, které o nálezu může vědět jen majitel,“ popsal mluvčí.

Brněnští strážníci od 6. července zaznamenávají dobré skutky, se kterými se při své práci setkávají. Uctili tak 110. výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara, který ve svém díle propagoval takzvaný modrý život. I díky poctivým nálezcům mohou strážníci barvit v kalendáři na webu další políčka modrou barvou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner