Praha 31. října (ČTK) – Středočeskou ČSSD čeká debata o případném návratu bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Jiřího Paroubka do strany. Vyjádřit by se vedení krajské organizace mělo i k vnitrostranické situaci po sněmovních volbách, v nichž ČSSD u voličů neobstála. Jednání krajského výkonného výboru bude svoláno za dva týdny, řekl dnes ČTK místopředseda středočeských sociálních demokratů Miloš Petera. Straníci podle něj chtějí počkat, až se vrátí z dovolené předseda krajské organizace Jan Hamáček.

S opětovným Paroubkovým vstupem do strany v pondělí souhlasili pražští sociální demokraté, opakovaně o něj žádá místní ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku, kam si Paroubek podal přihlášku. „Až se vrátí pan předseda, budeme to muset dát na nejbližší jednání krajského výkonného výboru,“ uvedl Petera. Podle něj by to mělo být přespříští týden.

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. K přijetí do sociální demokracie potřebuje také souhlas organizace ČSSD v Praze 5, kde byl původně členem. Straníci v Praze 5 by o tom měli rozhodnout do měsíce.

Vedení středočeské ČSSD by se mělo zabývat také situací, která ve straně nastala po sněmovních volbách. Z některých regionů se ozývá, že by se mimořádný sjezd ČSSD měl konat dřív než v dubnu. Petera řekl, že vedení krajské ČSSD se naposledy sešlo těsně po volbách, kdy se ale výsledky nezabývalo. „Já si myslím, že sebereflexe je nutná, ale s rozmyslem. V této chvíli nemám úplně jasný názor, co je pro nás lepší,“ dodal Petera.

ČSSD skončila ve volbách se ziskem 7,27 procenta hlasů až šestá, jasně vyhrálo hnutí ANO, které dostalo 29,64 procenta. Debakl utrpěla ČSSD i ve Středočeském kraji, kde jí náleželo sedmé místo a 6,63 procenta hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner