Krajský výbor středočeské TOP 09 dnes večer podpořil lídra Petra Tisa, který ukončil jednání o koalici v kraji. Středočeská organizace je jednotná, řekla novinářům po zasedání výboru předsedkyně středočeské TOP 09 Helena Langšádlová.

„Krajský výbor schvaluje postoj našeho lídra Petra Tisa v rámci vyjednávání o koalici ve Středočeském kraji,“ přečetla Langšádlová usnesení, které podle Tisa podpořila drtivá většina členů.

Vznikající koalici ANO, STAN, ODS a TOP 09 ve středních Čechách nepodporuje celý zastupitelský klub TOP 09, ale jen jeho část. Z dnešního jednání lídrů stran ve Sněmovně odešli krátce po jeho zahájení Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob, za TOP 09 vyjednával pouze místopředseda středočeské TOP 09 Daniel Marek. Podle Tisa k tomu neměl mandát. Podotkl, že TOP 09 měla jasně stanovený vyjednávací tým, který postupoval v rámci svých kompetencí a dnes jednání o koalici ukončil. „Pan Daniel Marek zůstal na tom jednání a nejedná v této fázi vůbec za TOP 09,“ uvedl Tiso.

Marek se večerního stranického zasedání nezúčastnil. „Budeme ho kontaktovat a sdělíme mu naše usnesení a věříme, že bude respektovat názor krajské organizace,“ uvedla Langšádlová.

Marek tvrdil, že má na své straně dva další krajské zastupitele TOP 09. Kromě Tisa a Jakoba jsou v klubu TOP 09 ještě Michaela Vojtová a Milan Schweigstill. „Pan kolega Schweigstill přišel na jednání, my jsme s ním dlouho diskutovali a bude zvažovat, jak se rozhodne,“ uvedla Langšádlová. Vojtová se jednání výboru stejně jako Marek nezúčastnila.

„Já se chystám jednat se všemi zvolenými zastupiteli, protože mám extrémní zájem na tom, abychom byli zastupitelský klub, který bude realizovat volební program TOP 09. Proto je lidé volili a měli by si to uvědomit,“ zdůraznil Tiso.

Případná koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 křesel. ANO má 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner