Ve středních Čechách navzdory dnešnímu prohlášení lídra TOP 09 Petra Tisa o odchodu do opozice dál jednají o čtyřkoalici ANO, STAN, ODS a TOP 09. Klub TOP 09 se rozštěpil a tři z pěti zastupitelů vznikající čtyřkoalici podporují. Novinářům to během dnešního jednání ve Sněmovně oznámili lídři ANO, STAN a ODS a místopředseda středočeské TOP 09 a náměstek mladoboleslavského primátora Daniel Marek.

„Čtyřkoalice je pořád životaschopný projekt a většina zastupitelského klubu TOP 09 chce pokračovat,“ uvedla kandidátka na hejtmanku za vítězné hnutí ANO Jaroslava Jermanová.

Tiso přitom po odchodu z jednání tvrdil, že TOP 09 je připravena na roli konstruktivní opozice a jednání o koalici pro ni končí. Jako důvod uvedl mimo jiné nominaci Jermanové na hejtmanku. Podle Marka šlo jen o vyjádření lídra, užší vedení středočeské TOP 09 je prý nakloněno dalším jednáním. „Zůstáváme tři zastupitelé zvolení za TOP 09, kteří podporují tuto koalici, a myslím, že v tuhle chvíli budeme jednat dál,“ uvedl Marek.

Podle něj je otázka, jak se bude dál vyvíjet jeho působení ve straně, v TOP 09 by ale rád zůstal. „Budu jednat v tuto chvíli minimálně za ty tři lidi, kteří jsou na straně této koalice,“ řekl Marek. Zároveň chce přesvědčit spolustraníky o tom, že toto rozhodnutí bylo správné.

ANO, STAN, TOP 09 a ODS mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 46 křesel. ANO má 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner