Středočeské cvičení k migraci, které se konalo před dvěma týdny, ukázalo několik úskalí. Jde například o nejasné právní předpisy, chybějící vybavení nebo administrativní postupy limitující práci policie. Zhodnocení dnes řešil poradní sbor hejtmana Středočeského kraje pro otázky migrace, národnostní menšiny, bezpečnost a prevenci kriminality. ČTK o tom informovala mluvčí středočeského hejtmanství Michaela Drobná.

Cílem cvičení nazvaného Migrace 300 bylo prověřit postupy při případné migrační vlně. Byla navozena hypotetická situace, kdy je na hranicích zadrženo 3000 běženců. O 300 z nich by se museli postarat středočeští policisté a další složky Integrovaného záchranného systému (IZS). Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) by v kraji takový počet migrantů bylo z hlediska správních úkonů možné zvládnout.

Podle tajemníka bezpečnostní rady kraje Luboše Navrátila je třeba prověřit právní předpisy, které řeší proplácení práce záchranářů, policistů a hasičů a využití hmotných rezerv. Nyní lze použít finanční prostředky a hmotné rezervy jen pro zajišťování záchranných a likvidačních prací nebo ochranu vlastního obyvatelstva. „V případě jejich využití pro zajištění migrační vlny kraji a složkám IZS hrozí, že by nebyly ze státního rozpočtu hrazeny,“ uvedl Navrátil.

Cvičení také ukázalo, že je potřeba dovybavit pracoviště krizového řízení na krajském úřadě pro případ mimořádných událostí tak, aby komunikace byla rychlá a efektivní. „Je zapotřebí všechny složky IZS a jejich operační střediska propojit s územními orgány on-line,“ uvedl hejtman. Krajští zastupitelé už schválili nákup vybavení za více než pět milionů korun.

V případě silné vlny migrantů musí hejtmanství také zajistit dostatek nemocničních lůžek. Kraj vytipoval mladoboleslavskou nemocnici jako hlavní zdravotnické zařízení, které by zajišťovalo migrantům zdravotní pomoc. „V tuto chvíli se řeší vztah nemocnice vůči uprchlickému zařízení v Bělé-Jezové, připravuje se plán krizové připravenosti nemocnice a další činnosti s tím související,“ informoval hejtman.

Slabiny odhalili při cvičení i policisté. Podle náměstka ředitele krajské policie Jana Ptáčka je limitujícím faktorem především administrace správního řízení v návaznosti na ověřování identifikace zajištěných lidí v celoevropských systémech. „Do systému se přihlašují všechny státy EU. Takže čím více migrantů bude, tím se prodlouží doba jejich odbavení,“ uvedl Ptáček. Jako náročné se ukázalo i zajištění běženců z hlediska personálu a technického vybavení. Policie také nemá dostatečné kapacity na zajištění logistického zázemí pro uprchlíky, například lůžka, lůžkoviny a stravu.

Cvičení většího rozsahu je ve středních Čechách plánováno v září. Jeho tématem bude i ochrana vodních zdrojů a obyvatelstva. Na cvičení se budou podílet také jeden nebo dva sousední kraje, které leží u státní hranice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner