Praha 19. července (ČTK) – Vybudování logistického a obchodně-průmyslového centra i střediska pro internetový obchod by mohlo být výsledkem spolupráce Středočeského kraje s východočínskou provincií Če-ťiang. Vedení kraje o tom jednalo se zástupci provincie při úterním setkání v Praze, sdělil dnes ČTK mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.

„Shodli jsme se na spolupráci ve třech postupných fázích. Prvním krokem by mělo být vybudování logistického centra po střední a východní Evropu, v návaznosti na něj by mělo vzniknout obchodně průmyslové centrum a v poslední fázi centrum pro e-commerce,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Všechny tyto aktivity by podle ní měly kraji přinést stovky pracovních míst a zvýšit jeho význam v obchodních vztazích ve střední Evropě. Kde by centra mohla vzniknout, hejtmanka neuvedla.

Setkání v Praze navázalo na březnovou návštěvu zástupců kraje v čínském regionu, z níž vzešlo například květnové natáčení televizní reality show Running man v Praze a ve středních Čechách. Jedna z epizod vznikala poblíž zámku Konopiště na Benešovsku.

Provincie Če-ťiang spolupracuje s více než 200 zahraničními partnery a regiony, v Česku je jejím partnerem Asociace krajů ČR. Středočeský kraj by se mohl stát novým partnerem provincie do konce roku, dokumenty k memorandu o spolupráci musí ještě projednat centrální čínská vláda.

Če-ťiang je jedním z nejsilnějších ekonomických center na východě Číny. Pochází odtud například společnost Alibaba, která se zaměřuje právě na internetový obchod. Největší čínský internetový prodejce chce podle serveru IHNED.cz otevřít nový sklad v Jenči u Prahy. Distribuční centrum zaměstná až 500 lidí a bude skladovat zboží hlavně pro německý trh.

Středočeské hejtmanství spolupracuje také s provincií S‘-čchuan, kde má i své zastoupení. Zaměření na Čínu prosazovalo už bývalé vedení kraje. Hejtmanka v minulosti uvedla, že spolupráce je rozjeta dobrým směrem a bylo by škoda přerušovat něco, co funguje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner