Praha 31. srpna (ČTK) – Středočeský kraj v říjnu spustí vlastní projekt k výročí 100 let od založení Československa. Jeho součástí bude vydání knižní publikace, která bude mít formu popularizační encyklopedie pro veřejnost. Projekt bude mít i svůj webový portál, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na úvod dnešního setkání se středočeskými starosty ve Slovanském domě v Praze.

Poprvé se starostové se současným vedením hejtmanství sešli v únoru v Kongresovém centru Praha, akce se tehdy zúčastnilo přes 600 starostů. Na dnešní setkání ve Slovanském domě dorazilo podle mluvčího kraje Pavla Lochaře 450 z 1140 pozvaných zástupců obcí.

„Považují to za jedno z nejvýznamnějších jubileí v naší novodobé historii, obzvlášť v situaci politické, ale i společenské, v jaké se nyní nacházíme,“ řekla Pokorná Jermanová k chystaným oslavám výročí vzniku republiky. Připravovaná publikace se bude skládat z deseti kapitol, které představí historii jednotlivých desetiletí za období 1918 až 2018. Témata budou rozpracována i na webových stránkách, kde budou zároveň uvedeny informace o pořádaných akcích souvisejících s výročím.

Podle hejtmanky si výročí lze připomenout buď formálně, nebo skutečně a se vší úctou a slávou. Právě v obcích lze podle ní jubileum oslavit důstojně a oživit historickou paměť a posílit úctu ke kraji i patriotismus.

Na dnešním setkání chtějí krajští radní zhodnotit uplynulé pololetí a představit své záměry pro druhou část roku. Debatovat by se mělo třeba o dotačních a grantových programech, krajských silnicích či obnově památek. Podle starosty Kačice na Kladensku Libora Němečka (nezávislý) jsou podobná setkání užitečná. Zajímá ho například plán oprav silnic, který byl přislíben na minulém setkání, nebo informace o dotacích. Pro Kačici, která má 1300 obyvatel a rozpočet kolem 20 milionů korun, je podle něj výhodný současný systém dotací, kdy každá obec do 3000 obyvatel získává od kraje automaticky tisíc korun na hlavu. „Musí se jenom najít smysluplný účel, za co se ty peníze utratí. Ale na kraji ty prostředky čekají, což je příjemné,“ dodal Němeček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner