Praha 29. srpna (ČTK) – Středočeský kraj usiluje o lehce dostupný vysokorychlostní internet na celém území regionu. Uzavřel kvůli tomu dnes memorandum o spolupráci s Výborem nezávislého ICT průmyslu. Stoprocentního pokrytí obydleného území středních Čech by se mohli lidé dočkat zhruba do pěti let, sdělil ČTK mluvčí kraje Pavel Lochař.

Přibližně 56.000 obyvatel regionu je dosud bez možnosti připojení k vysokorychlostnímu internetu. Žijí v místech, kde chybí potřebná infrastruktura. Jde o odlehlé obce a osady například na Mladoboleslavsku nebo Kolínsku, kam se zavedení rychlého internetu zatím neplánovalo.

„Při investicích, jako jsou třeba opravy silnic nebo chodníků, chceme ve spolupráci s krajskými organizacemi a obcemi koordinovat činnost tak, aby bylo možné vzniklou infrastrukturu následně využít pro rozšíření vysokorychlostního internetu,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Věslav Michalik (STAN). V praxi by to mělo znamenat to, že se do země rovnou položí také chráničky na kabely nebo přímo samotné kabely určené pro přenos tohoto druhu internetu.

Dobré připojení na internet je podle Michalika klíčovou záležitostí pro další rozvoj kraje, podobně jako v historii umožnila rozmach průmyslu výstavba železnic. Radní připomněl, že Středočeský kraj má mnoho malých obcí. Dostupná infrastruktura je podle něj nutná i proto, aby se venkov nevylidňoval a byla zachována nynější sídelní struktura.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner