Středočeským záchranářům dnes přibylo výjezdů k lidem, které bodla včela nebo vosa a u nichž se rozvinula alergická reakce. Během dvanáctihodinové směny ošetřili 27 pacientů, z nichž tři byli ve vážném ohrožení života, sdělila ČTK mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Hrozí i zástava srdce
Bodnutí vosy, včely nebo sršně bolí a pro některé lidi může znamenat ohrožení života. Alergikovi hrozí anafylaktický šok, při němž může ztratit vědomí a přestat dýchat. Příznaky jsou větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, pokles krevního tlaku, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdce. Pro člověka jinak zdravého je nebezpečné žihadlo v krku nebo jazyce. Hrozí mu udušení. Rychlá pomoc je podle záchranářů nezbytná.

Vždy nosit léky nebo volat 155
Zdravotníci doporučují lidem, kteří o své alergii na hmyzí bodnutí vědí, aby vždy měli u sebe svůj lék. Lidé, kteří jsou u člověka postiženého anafylaktickým šokem, by měli okamžitě zavolat linku 155. „Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny,“ dodala Effenbergerová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner