Praha 27. února (ČTK) – Středočeská ČSSD chce za lídra do sněmovních voleb svého předsedu a současného šéfa dolní komory Jana Hamáčka. V hnutí STAN se jako o možné volební jedničce hovoří o zástupci hejtmanky Vítu Rakušanovi, za TOP 09 by mohl v regionu opět kandidovat předseda strany Miroslav Kalousek. Středočeská ODS už dříve oznámila, že ji povede její předseda a krajský radní pro školství Jan Skopeček. Komunisté nasadí předsedu regionální organizace a poslance Stanislava Grospiče a piráti celostátního lídra Ivana Bartoše.

„V současné době probíhají okresní konference, které určí pořadí za okres. Kandidátku bude dle stanov sestavovat krajský výkonný výbor na počátku dubna, potom se uskuteční referendum. Jasno máme akorát v tom, že jsme navrhli jako lídra Jana Hamáčka,“ řekl dnes ČTK předseda klubu krajských zastupitelů za ČSSD Miloš Petera. Hamáček byl lídrem kandidátky středočeské ČSSD i před čtyřmi lety.

Hnutí STAN by podle dosavadní vnitrostranické diskuze mohl vést hejtmančin náměstek a kolínský starosta Rakušan. „Hovoří se o tom, ale nemám žádnou oficiální nominaci, žádná schůze k tomu ještě nebyla,“ řekl dnes Rakušan ČTK. Podle něj jde zatím o návrh předsednictva, sestavování kandidátky je teprve na začátku. „Obeslali jsme naše lidi s otevřenou otázkou, kdo by měl chuť kandidovat. Nejsme ve fázi, že bychom vybírali, jsme zatím ve fázi sbírání informací, kdo by vůbec měl o to zájem,“ řekl Rakušan.

Hnutí se má ucházet o přízeň voličů v koalici s lidovci. Podle Rakušana se objevily návrhy, aby zhruba na prvních třech místech byli zástupci obou uskupení. „Ale dohoda o spolupráci zatím není generálně podepsána, takže jsou to takové pracovní návrhy,“ dodal.

Podobná situace je ve středočeské TOP 09. „Zítra (v úterý) budeme mít krajské předsednictvo, pak krajský výbor, tam se o tom budeme intenzivně bavit,“ uvedl předseda krajské organizace Jan Jakob. Připomněl, že před čtyřmi lety byl v regionu lídrem Kalousek. „Pokud si zvolí, že bude opět kandidovat ve středních Čechách, tak se domnívám, že to budeme samozřejmě plně respektovat,“ dodal Jakob.

Kdy se bude schvalovat kandidátka ANO, zatím není známo. „Termín ještě nebyl stanoven,“ řekl ČTK krajský manažer Jaromír Maceška. Předseda hnutí Andrej Babiš o víkendu oznámil, že chce v podzimních volbách kandidovat z posledního místa ve středních Čechách. Navrhl, aby i současní politici včetně lídrů jiných stran kandidovali do Sněmovny ze zadních pozic.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner