Středočeští zastupitelé dnes budou rozhodovat o novém složení výboru regionální rady, který dohlíží na evropské dotace. Podle opozice jde o reakci na nedávné rozhodnutí výboru nevyjmout farmu Čapí hnízdo z evropského financování. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ale uvedla, že tento orgán by měl být obměněn kvůli nedávné změně ve vedení kraje.

Výbor byl ustaven po krajských volbách, původní koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů se však rozpadla. Hejtmanství nyní vedou ANO a ČSSD s podporou KSČM, jež nemají ve výboru většinu. V polovině ledna se tak stalo, že výbor přes doporučení ministerstva financí neschválil vynětí Čapího hnízda z evropského financování. Podle opozice by se tím dotační kauza premiéra Andreje Babiše (ANO) přenesla na národní úroveň a nemusela by být důsledně vyřešena. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření již vyčerpaného operačního programu.

Pokud koalice získá ve výboru většinu, mohl by na dalším zasedání Čapí hnízdo vyřadit. Na vyplacené prostředky by se tak pohlíželo jako na národní dotaci a umožnilo by to, aby ČR od Evropské komise dostala maximální částku, kterou pro operační program mohla obdržet. Kromě výboru regionální rady může projekt podobně vyjmout ještě ministerstvo financí.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše a některých členů jeho rodiny i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner