Neznámí útočníci na motocyklu ve čtvrtek večer zastřelili osmatřicetiletého mexického novináře Cecilia Pineda Birtu, napsal web latinskoamerické televize teleSUR s odvoláním na mexické úřady. Pineda již dříve jeden podobný útok přežil a také na facebooku psal, že v souvislosti se svou prací kriminálního zpravodaje dostává výhrůžky.

Čtvrteční útok se odehrál ve státě Guerrero, jedné z nejnebezpečnějších oblastí země, kterou organizace Výbor na ochranu novinářů (CPJ) řadí do top desítky nejnebezpečnějších pro novináře. Podle americké organizace zde za svou činnost od roku 1992 zaplatilo životem alespoň 37 novinářů, web deníku The Guardian pak píše o šesti mrtvých novinářích jen za prvních pět měsíců loňského roku.

Pineda spolupracoval s vícero médii, včetně celostátního deníku El Universal nebo místní rozhlasové stanice La Voz de Tierra Caliente, a zaměřoval se hlavně na oblast zločinu. Pouhé hodiny před smrtí zveřejnil video o šéfovi zločinecké skupiny zodpovědné za několik únosů, v němž argumentoval, že činnost gangu by nebyla možná bez spolupráce vládních činitelů. Útočníci Pinedu zastřelili, když v houpací síti odpočíval u autoservisu a čekal na umytí svého auta.

V září 2015 Pineda z podobné situace těsně vyvázl, když na něj střelci zaútočili před jeho domem. Na sociálních sítích si také stěžoval, že kvůli své práci dostává výhrůžky.

Mexiko má s vraždami nepohodlných novinářů dlouhodobě problémy. Organizace CPJ uvádí, že v posledním desetiletí jich bylo 21 zavražděno, aniž by za to padl jakýkoli trest. V ohrožení jsou zejména novináři, kteří pokrývají zločin a korupci v oblastech ovládaných drogovými kartely, jako je právě stát Guerrero.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner