Dvojice střelců z kalifornského San Bernardina měla k dispozici tisíce nábojů a na místě masakru zanechala tři bomby, které selhaly. Při domovní prohlídce objevila policie dalších 12 trubkových bomb a početnou munici. Oba pachatele, kteří v sídle střediska sociálních služeb zabili 14 lidí a 21 zranili, policie při následné přestřelce zlikvidovala. Čin může podle stanice CNN souviset s terorismem, přesný motiv ale policie dosud nezná.

Osmadvacetietý Syed Rizwan Farook a jeho o rok mladší manželka Tashfeen Maliková vtrhli těžce ozbrojeni do budovy, kde bylo na vánoční besídce na 600 lidí. Podle policie měli kromě dvou samonabíjecích útočných pušek AR-15 a dvou pistolí u sebe 1500 nábojů. Na místě zanechali i tři spojené trubkové bomby, které chtěli odpálit na dálku, což se jim nepovedlo. Při domovní prohlídce pak policie našla dalších 12 bomb a 3000 nábojů. Novinářům to řekl šéf policie San Bernardina Jarrod Burguan.

Policisté zadrželi ještě třetího člověka, není ale jasné, zda měl s případem něco společného. Burguan uvedl, že oba pachatelé nejhorší střelby v USA od krveprolití ve škole v Newtownu před třemi lety byli zabiti v přestřelce s policií. Farook byl Američan a zaměstnanec města, pracoval na odboru zdravotní péče.

Nejméně dva z 21 zraněných jsou v kritickém stavu, uvedl ředitel místní nemocnice.

„Nemám ponětí, proč to udělal, jsem v šoku,“ řekl Farookův švagr Farhad Khan. Naposledy s ním prý mluvil asi před týdnem.

Farook podle některých svědků na oslavě byl, došlo tam prý ale k blíže neurčené hádce a on pak budovu opustil a vrátil se až s Malikovou.

Stanice CNN s odkazem na policejní zdroj informovala, že Farook byl v kontaktu s osobou podezřelou z teroristické činnosti. Jeho partnerka, jejíž postoje se stejně jako Farookovy v poslední době údajně radikalizovaly, měla podle FBI pákistánský pas a do USA se dostala loni díky vízu vydávanému životním partnerům amerických občanů.

David Bowdich z oblastního vedení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohlásil, že prozatím se nedá říci, zda byl masakr teroristickým činem. „Je to možné, ale nevíme to,“ řekl Bowdich. „Možná se to tím směrem vyvine, možná také ne,“ dodal.

Na fakt, že útočníci svůj čin plánovali, ukazuje podle médií jejich výzbroj i oblečení. Na sobě měli podle svědků taktické oděvy, jaké používají bezpečnostní jednotky, není ale jasné, zda měli i neprůstřelné vesty. Následně z místa uprchli v tmavém voze typu SUV. Policisté automobil díky informacím veřejnosti objevili. Když ho začali pronásledovat, začal vůz zrychlovat. Řídila ho žena, muž z něj střílel a podle některých informací také házel trubkové bomby. Při přestřelce byli muž a žena v automobilu zabiti. Předtím na policii vypálili okolo 70 nábojů. Podobný počet vystříleli i při předchozím krveprolití v budově.

Všechny použité zbraně byly podle mluvčí Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) Meredith Davisové zakoupeny legálně v USA. Bez upřesnění dodala, že dvě ze zbraní koupil někdo, koho se vyšetřování masakru týká, zbylé dvě si pak pořídil jiný člověk, který předmětem vyšetřování není.

O situaci v San Bernardinu byl okamžitě informován americký prezident Barack Obama. V první reakci v televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní. „Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí,“ uvedl Obama. „Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner