Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) se mohl dopustit trestného činu, když zadal právní posudky v souvislosti s pražskými stavebními předpisy. Vyplývá to z dokumentu, který pražským radním předložila ředitelka magistrátu Jana Devěrová a který má k dispozici ČTK. Rada hlavního města má podle zprávy rozhodnout, zda podá trestní oznámení, či nikoliv. Radní se dnes ale materiálem nezabývali a stáhli jej z programu jednání.

„Po prošetření věci odborem kontrolních činností magistrátu je třeba konstatovat, že k překročení kompetence a nehospodárnému postupu náměstka Stropnického v tomto případě skutečně došlo a že z hlediska pouze formální stránky případu ke spáchání trestné činnosti mohlo dojít,“ píše se v materiálu.

V dokumentu se však rovněž píše, že je třeba zohlednit, že Stropnický se snažil postupovat ve „zjevné snaze o co nejlepší seznámení se se složitou právní problematikou věci, v časové tísni a v obraně právní pozice města“.

Stropnický by se podle materiálu mohl dopustit trestného činu zneužití pravomocí veřejné osoby. V takovém případě by se ale nejdřív musela vyčíslit škoda, kterou mohl způsobit, stojí v dokumentu.

Postup Stropnického kritizuje již od počátku opozice. „Z posudku vyplývá, že náměstek Stropnický postupoval nehospodárně, když objednával totožné právní služby vždy současně od šesti advokátních kanceláří v podstatě na shodnou problematiku související s novelizací pražských stavebních předpisů. Porušování zákona není možné omlouvat dobrým úmyslem,“ řekl dnes ČTK předseda pražské ODS Filip Humplík.

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, které schválila loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner