Ministr obrany a nový předseda pražského hnutí ANO Martin Stropnický se dnes vpodvečer sejde s vyjednávacím týmem ANO, který vede rozhovory o podobě nové magistrátní koalice. Chce představit priority pro další koaliční vyjednávání, informovala mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Stropnický už o víkendu řekl, že stojí o obnovu koalice s ČSSD a Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Magistrátní koalice se po dlouhodobých neshodách rozpadla minulý týden. Podle Stropnického, který se stal šéfem znesvářené pražské buňky ANO v sobotu, musí diskuze o koalici začít hned. Situaci označil za urgentní. Ministr zároveň bude jedním z vyjednávačů ANO. Připojí se tak k primátorce Adrianě Krnáčové a předsedovi zastupitelského klubu Michalu Haškovi. Jednání se Stranou zelených, kde je aktivní jeho syn Matěj Stropnický, se prý účastnit nebude. Ostatní politické strany v zastupitelstvu už o víkendu vyjádřily obavu, jak bude ministr všechny funkce zvládat.

Hnutí ANO nejprve avizovalo, že nebude o případné nové koalici jednat s TOP 09, a uzavřelo dohodu s ČSSD. Společně ale nemají dostatek hlasů pro ovládnutí zastupitelstva. Podobně se na jednotném postupu dohodly ODS a TOP 09, což by mohlo v konečném důsledku znamenat konec ANO v radě hlavního města. Babišovo hnutí následně postoj přehodnotilo, s TOP 09 jednat chce. Zástupci TOP 09 ale oznámili, že ANO svou šanci propáslo. Dnes odpoledne se koná schůzka TOP 09, ODS a Trojkoalice.

V zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner