(ČTK) Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích pracují na třímetrové soše, která připomene letošní 600. výročí upálení Jana Husa. Umístěna bude v německé Kostnici, kde byl Hus 6. července 1415 upálen. Odhalení sochy je naplánováno při vzpomínkové akci na mučednickou smrt českého kazatele. ČTK to řekl ředitel hořické sochařské školy Josef Moravec.
Šestitunová socha z hořického pískovce má tvar kalichu, základní siluetou je kvádr o straně jeden metr. Tam, kde se kalich drží, jsou plameny. „Autorka i zastupitelé Kostnice v tom pochopili onu symboliku a chtějí nové nazírání na Husa, ten jeho obsah držet v kalichu. Kdyby ho chtěl někdo rozlít, tak by se popálil,“ uvedl k poselství pomníku Moravec. Kostničtí si podle něj ve škole vybírali z několika návrhů.
Autorkou návrhu pomníku je studentka školy Adéla Kačabová. Studenti na díle pod vedením akademické sochařky Dagmar Štěpánkové pracují od začátku dubna. Práce by měly skončit do konce června. „V Kostnici by měla socha stát na místě, odkud Hus vyšel na popraviště,“ uvedl Moravec.
Dílo v hodnotě přibližně 300.000 korun věnuje Kostnici Královéhradecký kraj, který je i zřizovatelem hořické školy.
Kromě pomníku, který poputuje do Kostnice, pracovali či ještě pracují studenti hořické školy i na dalších plastikách s tematikou Jana Husa. Tři díla z Hořic se tak například objeví v Husinci v jižních Čechách, další budou instalována ve Dvoře Králové nad Labem a na pražské Univerzitě Karlově.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner