Londýn/Praha 4. června – Skotská premiérka a vůdkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová po loňském britském plebicistu o vystoupení z EU hájí zájmy své země, která hlasovala proti vystoupení. Na britské vládě požaduje možnost vypsat nové referendum o nezávislosti Skotska dřív, než Británie vystoupí z EU. V případě úspěchu SNP v nadcházejících předčasných parlamentních volbách nebude moci tato vláda podle Sturegonové vypsání referenda zabránit.

Poté, co Britové vloni v červnu schválili v referendu vystoupení z EU, Sturgeonová ohlásila, že její vláda začne připravovat další skotské referendum o nezávislosti. Většina Skotů, stejně jako občanů Severního Irska, totiž hlasovala pro setrvání v unii, kde Sturgeonová vidí budoucnost své země. Podle ní je „demokraticky nepřijatelné“, aby Skotsko vystoupilo z EU „proti své vůli“.

Vypsání nového referenda skotský parlament schválil letos na konci března, a poté Sturgeonová zahájila jednání s Londýnem o podmínkách plebiscitu. V dopise britské premiérce Therese Mayové Sturgeonová oficiálně požádala, aby Londýn umožnil Skotům uspořádat referendum o nezávislosti dřív, než Británie vystoupí z unie. Mayová však už dříve dala najevo, že konání referenda do ukončení rozhovorů Británie s EU o odchodu nepřipadá v úvahu. Sturgeonová však tvrdí, že Skotové chtějí v případě prosazení takzvaného tvrdého brexitu v EU zůstat.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner