Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění všech politických vězňů v zemi. Informovala o tom dnes státní agentura SUNA. Rozhodnutí je údajně reakcí na výzvy politických stran a uskupení zapojených do stávajícího národního dialogu, aby byla zadržovaným poskytnuta příležitost účastnit se politického procesu. SUNA neupřesnila, kolika a kterých politických vězňů se prezidentovo rozhodnutí týká.

Bašír se k moci dostal v roce 1989 krvavým pučem. Mezinárodní trestní soud (ICC) na něj v roce 2009 a 2010 vydal zatykač, neboť jej podezírá z genocidy a zločinů proti lidskosti během potlačení povstání v oblasti Dárfúr. Bašír všechna obvinění popírá.

Spojené státy však na začátku loňského října zrušily 20 let trvající sankce proti Chartúmu. Zdůvodnily to pokrokem v boji proti terorismu a zmírněním humanitární krize v zemi. Obměkčil je i závazek Súdánu nepokračovat ve zbrojních obchodech se Severní Koreou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner