Praha 27. února (ČTK) – Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na brněnské klinice Reprofit byla chyba jednotlivce. Nešlo o systémovou chybu. Potvrdila to kontrola, kterou v zařízení provedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). ČTK to dnes řekla jeho mluvčí Lucie Přinesdomová. Podle ní kontrolní akce není ještě úplně uzavřena.

„Provedli jsme na místě opakovaně kontrolu. Ta potvrdila to, co jsme uváděli už na začátku – že to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce,“ řekla mluvčí. Dodala, že brněnský případ záměny je první a jediný, s nímž se pracovníci lékového ústavu setkali.

Brněnská klinika Reprofit, kterou vlastní společnost FutureLife, je součástí investičního fondu Hartenberg. Ten spadá pod firmu SynBiol, která dříve patřila vicepremiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů.

SÚKL se o případu dozvěděl loni v polovině prosince, nahlásila mu to sama klinika. Kontroloři pak v zařízení sledovali dodržování zákona o lidských tkáních a buňkách. Znovu kontrolu zopakovali v únoru. „Při kontrole jsme nezjistili žádné porušení zákona o lidských tkáních a buňkách,“ řekla Přinesdomová.

Zástupce společnosti FutureLife Matěj Stejskal už dřív serveru Blesk.cz řekl, že při záměně šlo o lidské selhání pracovníků a že obě ženy byly ze zemí EU. „Podle mých informací kontrola doposud neskončila, proto se k situaci nemůžeme vyjádřit. Bližší informace podáme po skončení šetření,“ napsal dnes ČTK Stejskal.

Ročně se v Česku narodí přes 5000 dětí s pomocí asistované reprodukce, v české populaci jich je již přes 100.000. Další tisíce dětí počatých na českých klinikách žijí v zahraničí.

Podle kritiků se stal z asistované reprodukce výnosný byznys. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun. Podle odborníků přibývá párů, které mají potíže přivést na svět potomka přirozenou cestou. Problémy s plodností mají ženy i muži.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner