Důvodem, proč se příští rok summit Severoatlantické aliance neuskuteční v Istanbulu, ale v Bruselu, byl odpor Německa i dalších zemí aliance vůči krokům Ankary ve vnitřní i zahraniční politice. Informuje o tom německý deník Die Welt, podle něhož jde o další eskalaci sporů s Tureckem.

Do Istanbulu pozval členské země aliance turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už loni. I když k tomu NATO nepřijalo žádné formální usnesení, počítalo se dlouho s tím, že se summit v Turecku uskuteční.

Nakonec se ale změnil postoj zemí, jako je Německo, Francie, Nizozemsko nebo Dánsko, které jsou kvůli politice Erdogana, která výrazně komplikuje i vztahy se spojenci, proti tomu, aby se summit uskutečnil v Istanbulu. „Nechceme Turecko mezinárodně posílit a chceme se vyhnout dojmu, že NATO podporuje vnitřní politiku turecké vlády,“ řekl Die Welt vysoce postavený diplomat aliance.

Namísto Istanbulu se summit uskuteční v centrále aliance v Bruselu. Formálně by se na tom ministři obrany NATO měli shodnout zřejmě už v červnu.

Turecko je terčem kritiky kvůli tomu, jakým způsobem postupuje po loňském pokusu části armády o puč. Ve vězení skončily desetitisíce skutečných i domnělých odpůrců režimu, Ankara podle pozorovatelů tvrdě pošlapává svobodu tisku i další základní svobody. Turecko navíc v těchto týdnech už poněkolikáté odmítá návštěvu německých poslanců u vojáků bundeswehru v Inçirliku a komplikuje také spolupráci s Rakouskem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner