Bagdád 2. května (ČTK) – Svědecké výpovědi nepotvrzují verzi americké armády o útoku, při němž v březnu v západním Mosulu zemřela v jednom domě nejméně stovka civilistů. Armáda útok stále vyšetřuje a podle jejích předběžných zjištění radikálové do domu zřejmě nahnali civilisty záměrně, budovu podminovali a palbou na ni navedli koaliční letadla, která pomáhají osvobozovat Mosul. Svědci, jež dnes citovala agentura AP, ale tuto verzi zpochybňují.

Dvoupatrový dům stál u hlavní silnice a patřil podnikateli Tajsírovi abú Taufíkovi, který se ochotně ujímal lidí, jež před sebou hnaly oddíly Islámského státu (IS) ze čtvrtí, do nichž postupovala armáda. Sám tam měl vlastní 14člennou rodinu, jen dva dny před útokem v domě porodila jedna žena. „Nemohu ty lidi posílat pryč,“ říkal podle jednoho ze sousedů abú Taufík k výtkám, že není bezpečné shromažďovat tolik lidí na jednom místě.

Alí Zanún patří ke dvěma osobám, jež byly v domě a jako jediné nálet přežily. Pod troskami čekal na záchranu pět dní, kolem něj byla těla 20 jeho příbuzných. Rodina musela odejít z domova v sousední čtvrti a týden hledala nové přístřeší. Nakonec skončili všichni v domě abú Taufíka. Ženy se tísnily v přízemí, muži byli v patrech nad nimi. Lidé z IS byli vidět v ulicích několik dní před útokem, ale nikdy podle něj nestříleli přímo z domu.

Další svědek Mahmúd Ismáíl řekl, že odstřelovač vypálil ze střechy domu několik dávek a pak utekl. Irácká armáda podle něj ale musela vědět, že jsou tam civilisté. „Zabijete kvůli jednomu člověku 105 lidí?“ řekl.

Zanúna z trosek po pěti dnech vyhrabali, v nemocnici se podrobil několika operacím a dozvěděl se, že celá jeho rodina, včetně dvou manželek, dětí a čerstvě narozeného vnoučete, je mrtvá.

Boj o západní Mosul trvá od února a je označován za mnohem tvrdší než bitva o východní část města, která skončila v lednu. Západní čtvrti jsou hustě obydleny a podle skupiny Iraq Body Count tam v březnu a dubnu při náletech zahynulo přes 1200 lidí. Za 100denních bojů o východní Mosul bylo zabito nebo zraněno 1600 civilistů. Pentagon přiznává pouze 352 civilních obětí v Iráku a Sýrii od zahájení bojů proti IS v roce 2014.

Demografická situace v západním Mosulu je složitější než ve východním. Bývalý prezident Saddám Husajn tam přidělil nemovitosti mnoha členům svých vojenských složek a tajné služby. Po jeho pádu v roce 2003 se pak tito lidé většinou postavili na stranu sil, jež bojovaly proti koalici, tedy nejprve na stranu Al-Káidy, později Islámského státu. Abú Taufíkův dům stál právě v části města, kde žili Saddámovi lidé.

AP také upozornila, že zatímco o východní Mosul bojovali především členové elitní protiteroristické jednotky vycvičené Američany, do boje o západní část města byla nasazena i federální policie, která není na boj v městském prostředí dobře připravena. Do bojů zasahuje více než dříve dělostřelectvo a letectvo. Americký generál Stephen Townsend, který velí koalici vedené Spojenými státy, označil boj o západní Mosul „za nejobtížnější a nejtvrdší bitvu v městském prostředí, jakou zažil za 34 let své služby“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner