Švédsko potřebuje do roku 2035 více než zdvojnásobit vojenské výdaje, aby zajistilo dostatečnou obranu země. Podle agentury Reuters to dnes uvedla švédská armáda, přičemž poukázala na nebezpečí hrozící ze strany Ruska, které se nerozpakuje použít „sílu k dosažení svých politických cílů“.

Roční výdaje by se podle zprávy armádního velení předložené parlamentu měly zvýšit z nynějších přibližně 50 miliard švédských korun (127 miliard českých korun) na 115 miliard. Přitom počet vojáků v aktivní službě by se měl zdvojnásobit na přibližně 120.000.

„Rusko svými akcemi v Gruzii v roce 2008 a stejně tak na Krymu a na východě Ukrajiny v roce 2014 ukázalo, že neváhá použít vojenskou sílu k dosažení svých politických cílů,“ zdůvodnila ve zprávě armáda svůj požadavek. Kromě toho poukázala na záměr Moskvy zvýšit své vojenské výdaje.

Zabrání Krymského poloostrova Ruskem před čtyřmi roky a podpora proruských separatistů na východě Ukrajiny zvýšily napětí ve vztazích Moskvy se Západem. Za ohnisko tohoto napětí je přitom považována oblast Baltského moře, poznamenal Reuters.

Švédsko vedle dalších zemí tohoto regionu si opakovaně stěžuje na porušování svého vzdušného prostoru ruskými letadly. Kvůli těmto incidentům se také rozhodlo obnovit vojenskou posádku na strategicky významném ostrovu Gotland.

Švédsko se již účastnilo vojenských cvičení s několika členskými státy Severoatlantické aliance a řadu let zvažuje, zda se k tomuto vojenskému bloku nepřipojit. Moskva v této souvislosti Stockholmu pohrozila blíže neurčenými důsledky, pokud se tak stane.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner