Švédská menšinová vláda premiéra Stefana Löfvena čelí krizi poté, co dnes vicepremiérka z koaliční strany Zelených Aasa Romsonová rezignovala. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že sociálnědemokratický premiér již ohlásil záměr do konce května svůj kabinet obměnit. Pokud se Zelení po sérii skandálů z vlády stáhnou, nejsou vyloučeny ani předčasné volby.

Romsonová odchod z vlády oznámila poté, co ji stranický výbor navrhl odvolat z předsednického křesla. Švédští Zelení mají kolektivní dvoučlenný předsednický orgán, spolu s Romsonovou funkci zastává ještě Gustav Fridolin. Ten ale podporu strany má. Výměnu vedení ekologická strana plánuje na třídenním sjezdu, který začne v pátek.

Löfven po rezignačním oznámení vicepremiérky řekl, že ve složení své vlády chystá změny a že nadále na ministerských postech počítá se Zelenými. Pokud ekologická strana další účast v kabinetu odmítne, může se Löfven pokusit vládnout sám do řádných voleb v roce 2018, vypsány ale mohou být i předčasné volby.

Zelení nyní čelí sérii skandálů a podezření, že stranu infiltrovali islamisté. Jeden z politiků Zelených odmítl kvůli své víře podat ruku novinářce, další přirovnal Izrael k nacistickému Německu a třetí v televizi rukou ukázal gesto spojované s egyptským Muslimským bratrstvem. Další zelený politik zase chtěl, aby ve třetím největším švédském městě Malmö vystoupil nechvalně proslulý saúdskoarabský salafista Salmán Auda.

Problémům opakovaně čelila i Romsonová, která nedávno v televizním interview označila teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 za „nehody“. Později zdůraznila, že atentáty odsuzuje. Loni pak přirovnala uprchlickou krizi v Evropě k „nové Osvětimi“, kde nacisté povraždili přes 1,3 milionu lidí, především Židů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner