Strana svobodných občanů (Svobodní) volí nového předsedu. Členové strany mají na výběr ze tří kandidátů. O znovuzvolení usiluje Petr Mach, který na funkci ve vedení strany rezignoval v prosinci kvůli sporům o směřování strany. Proti němu stojí ekonom Martin Pánek a konzultantka domácího vzdělávání Irena Steinhauserová. Elektronická volba začala v neděli a skončí 22. ledna večer.

Mach, který stranu vedl od jejího založení před sedmi lety, rezignoval 10. prosince na zasedání republikového výboru. „Strana se dostala do vnitřního sporu o charakter, směřování a ústřední téma komunikace pro volby do Poslanecké sněmovny,“ zdůvodnil tehdy Mach své rozhodnutí. Spor se podle něho vedl o to, jestli vystoupení z Evropské unie má být hlavním či jediným volebním tématem strany. „Já osobně tuto tezi nepodporuji, protože myslím, že naše občany kromě bruselské byrokracie trápí například vysoké daně a neustálé ukrajování našich svobod naší českou vládou,“ uvedl. Svou volbou členové strany rozhodnou o dalším směřování Svobodných.

Předsednictvo strany nyní funguje ve složení Radim Smetka, Josef Káles, František Matějka a Ondřej Pecák.

Strana svobodných občanů vznikla v únoru 2009, u jejího zrodu stáli většinou bývalí členové ODS, nespokojení s vývojem občanských demokratů v posledních letech. Předsedou byl dosud Mach. Svobodní uspěli v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu, kde získali jeden mandát. V loňských krajských volbách získali dva mandáty v krajském zastupitelstvu Zlínského kraje. V Parlamentu České republiky Svobodní zastoupení nemají. Strana se profiluje výrazně euroskepticky, odmítá například Lisabonskou smlouvu a chce referendum k přijetí eura. V ekonomické oblasti prosazují Svobodní co nejmenší zásahy státu a snížení daní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner