Švýcaři se dnes budou v referendu vyjadřovat ke čtyřem iniciativám, mimo jiné o zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří se dopustili trestných činů. Další návrh má změnit ústavu tak, že v zemi nebudou moci homosexuální páry uzavřít sňatek. Hlasovat budou v této alpské zemi i o zákazu přístupu finančních investorů na potravinové burzy či o rozšíření silničního Gotthardského tunelu.

Iniciativa vládní Švýcarské lidové strany (SVP) nazvaná Za efektivní vyhošťování zahraničních zločinců má zpřísnit platná pravidla o vyhošťování cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. O nich rozhodli Švýcaři v referendu již v roce 2010. Podle kritiků by se ale přijetím této iniciativy obešli soudci, kteří by už nerozhodovali o každém případu individuálně.

Návrh předpokládá automatické deportace cizinců odsouzených za násilné trestné činy ihned poté, co si trest odpykají. Druhou skupinou jsou méně závažné činy, pokud se jich cizinci dopustí podruhé během deseti let. Podle ministra zahraničí Didiera Burkhaltera ale může opatření postihnout například i hospodyni žijící v zemi 30 let, když nepošle včas daňové přiznání.

Švýcaři dnes budou hlasovat také o iniciativě, která má zakotvit do ústavy definici manželství jako „svazek muže a ženy“, čímž se legislativně zamezí sňatkům osob stejného pohlaví. Ve Švýcarsku platí od ledna 2007 možnost uzavírat registrované partnerství, páry ale nesmí adoptovat děti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner