Curych 23. dubna (ČTK) – Švýcarská centrální banka (SNB) je připravena podniknout kroky ke zmírnění tlaku na růst švýcarského franku, který by mohl pramenit z výsledku francouzských prezidentských voleb. Uvedl to šéf SNB Thomas Jordan v rozhovoru pro televizi Bloomberg TV.

„Doufáme, že dokáže zvítězit rozumný kandidát,“ uvedl Jordan. „Nemůžeme však vyloučit, že nastane větší tlak na švýcarský frank,“ dodal. Švýcarská měna je považována za bezpečnou investici v období nejistoty. Investoři se nyní obávají, že případný úspěch euroskeptických kandidátů Marine Le Penové a Jeana-Luka Mélenchona by mohl vyvolat otázky ohledně budoucnosti Francie v Evropské unii a rozvířit finanční trhy.

SNB se snaží pomocí záporných úrokových sazeb a devizových intervencí bránit nadměrnému růstu domácí měny, jejíž silný kurz vůči euru má negativní dopady na švýcarskou exportně orientovanou ekonomiku, píše agentura Reuters.

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v sobotu uvedl, že ECB by po prvním kole francouzských prezidentských voleb mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování francouzským bankám. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner