Německo oslavuje jako hrdiny trojici Syřanů, kteří v Lipsku přemohli svého krajana Džábira Bakra, jenž nejspíš plánoval teroristický útok na berlínském letišti. Syřané podezřelého svázali a předali policii, která ho zatkla v noci na pondělí po téměř dvoudenním pátrání. Jejich čin pomohl zmírnit protiimigrační nálady v zemi, zdůrazňuje agentura AP.

Lipský starosta Burkhard Jung dnes trojici Syřanů poděkoval. Totéž už v pondělí učinila spolková kancléřka Angela Merkelová. Přední poslanec opoziční postkomunistické strany Levice André Hahn řekl, že tito „stateční lidé“ by měli co nejrychleji dostat azyl. Deník Bild oslovil ve svém dnešním vydání trojici Syřanů „vážení hrdinové“.

Syřané u sebe v Lipsku Bakra ubytovali, když na internetu požádal krajany o přístřešek poté, co utekl před policejní razií v Chemnitzu. Jakmile se ale trojice dozvěděla, že úřady hledají podezřelého teroristu, Bakra svázali a předali policii. „Nabízel nám 1000 eur a 200 dolarů, když ho necháme jít. Měl je v batohu spolu s nožem. Ale já jsem tak vděčný Německu, že nás přijalo. Nemohli jsme mu dovolit, aby Němcům něco provedl,“ řekl jeden z Bakrových přemožitelů.

Jména trojice Syřanů úřady nezveřejňují kvůli obavám, aby se nestali terčem odvety islamistů, uvedla agentura AP.

Bakr, který je podezřelý z příprav bombového útoku v Německu, byl nejspíš napojený na Islámský stát, uvedla v pondělí saská policie. Do Německa přišel začátkem roku 2015 jako uprchlík. Nyní je ve vazbě, stejně jako druhý podezřelý Syřan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner